انتقال برق به صورت بیسیم از رویا تا واقعیت

در سال 2006 تیمی متشکل از متخصصان دپارتمان فیزیک، دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر، انستیتو نانوتکنولوژی و برخی مهندسان و دانشمندان دیگر دانشگاه MIT که بر روی انتقال نیروی الکتریسیته به صورت بی سیم کار می کرده اند، به نتایج درخشانی دست پیدا کردند. این متخصصان توانسته اند در آخرین آزمایش خود یک لامپ 60 وات را از فاصله دو متری بدون اتصال فیزیکی به منبع برق روشن کنند.

این گروه نام ابداع خود را WiTricityمخفف شده واژه های وایرلس و الکتریسیتهگذاشته اند. ایده این طرح توسط یکی از مهندسان این طرح به نامSoljacicشکل گرفت. وی می گوید یک شب که صدای هشدار زنگ تلفن همراه را شنیدم و به دستگاه شارژر هم دسترسی نداشتم به این فکر کردم که ای کاش راهی بود تا بتوانم موبایلم را بدون ارتباط سیمی شارژ کنم.

متخصصان این طرح راه های مختلفی را برای انتقال الکتریسیته بدون اتصال فیزیکی آزموده اند. این گروه روش پرتوافشانی الکترومغناطیس را به عنوان روش اصلی مد نظر قرارداند که چیزی شبیه انتشار امواج رادیویی است. با این حال این روش هر چند برای انتشار اطلاعات و دیتا مناسب می باشد اما برای انتشار الکترومغناطیس دشواری های فراوانی به همراه داشت.  متخصصان MIT می گویند که با استفاده از قوانین فیزیک به چنین نوآوری دست پیدا کرده اند این موضوع به خصوص از آن جهت جالب است که بسیاری می پنداشتند قوانین فیزیک قدیمی شده و برای نوآوری های جدید به کار نمی آید.

ایده انتقال بی‌سیم نیرو تقریبا به اندازه خود تولید برق قدمت دارد. در آغاز قرن بیستم، نیکلا تسلا پیشنهاد استفاده از کویل‌های بزرگ برای انتقال برق از طریق لایه تروپوسفر اتمسفر به خانه‌ها را داد. او حتی شروع به ساخت یک برج به نام واردن‌ کلیف در لانگ‌ آیلند نیویورک کرد، که یک برج مخابراتی خیلی بزرگ بود که می‌توانست با استفاده از آن ایده خود برای انتقال بی‌سیم نیروی برق را بیازماید. ولی داستان جایی قطع شد که حامیان مالی وی، دریافتند که هیچ راه عملی وجود ندارد تا بتوان مطمئن شد، مردم پول برقی را که از آن استفاده می‌کنند بپردازند، در عوض شبکه برق سیمی گسترش یافت.

انتقال بی‌سیم دوباره در دهه 1960 بروز یافت، زمانی که یک هلیکوپتر مینیاتوری به نمایش درآمد که انرژی خود را از امواج مایکروویوی دریافت می‌کرد که از زمین به آن تابیده می‌شد. با این وجود، انتقال نیروی بی‌سیم زمین به زمین در فاصله طولانی، نیاز به زیرساخت‌های گران قیمتی دارد و با نگرانی‌ها در مورد امنیت انتقال نیرو از طریق امواج مایکروویو پرتوان، خیلی از این ایده استقبال نشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید